Techniky

V současnosti zná většina lidí Hoki ryu jako školu iaijutsu, která má obecně celkem malou učební osnovu. Hoki ryu je reprezentováno ve všech třech zastřešujících iai organizacích, třebaže v poměrně malém počtu, a ve všech skupinách slouží 6 kata Omote a 9 kata Chudanu jako hlavní jádro ryu. Těchto 15 kata se cvičí jako samostatné iai.

Omote 表六本

1. Osae-nuki (押え抜) ovládnout a tasit
2. Kote-giri (小手切) seknout zápěstí
3. Kiritsuke (切付) seknout a vstoupit
4. Nukitome (抜留) zastavit tasením a ovládnout
5. Tsukitome (突留) zastavit bodnutí a ovládnout
6. Shihō-kanegiri (四方金切) sek do čtyř směrů

Chudan 中段九本

1. Hiza-zume (膝詰) zatlačit koleno
2. Mune no katana (胸之刀) meč na hrudi
3. Okkake-nuki (追掛抜) tasení proti útoku
4. Kaeri-nuki (返り抜) otočit se a tasit
5. Issasoku (一作足) jeden rychlý pohyb
6. Mukō-zume (向詰) zatlačit naproti
7. Nagarōka (長廊下) dlouhá chodba
8. Kissaki-gaeshi (切先返) přetočení kissaki
9. Shihō-zume (四方詰) obklopení ze čtyř stran

Když ponecháme Omote a Chudan stranou, pak se dvěma nejzákladnějšími sestavami kata stanou Omote Gokajo a Ura Gokajo.Ta první se skládá z 5 technik, které začínají verzí tate hiza(verze podle této školy) a dost se odlišuje od způsobu posedu v Eishin-ryu, který má mnoho lidí na mysli, když dnes slyší „tate hiza“. Ta druhá se skládá z pěti postojových technik. Obě tyto sestavy využívají iaidai.

Iaidai je druh makiwari, která trochu připomíná žebřík, jehož jednotlivé příčky se mohou klást do různé výšky. Žák potom procvičuje tuto katu tak, že tasí a seká, obvykle pomocí bokuto nebo fukuro-shinaie. Tím se studenti učí základním pohybovým mechanismům a tím, že zasahují skutečné předměty, se učí vypořádat s účinkem úderů a zároveň se učí základním distančním dovednostem.

Další dvě sestavy kata, kterým se studenti učí, jsou Ohen Hakkyoku a iai Hakkyoku. Ohen Hakkyoku sestava se skládá z 9 párových kata, které dnes nazýváme kenjutsu. Následuje iai Hakkyoku sestava, které se skládá z 9 kata, které překvapivě nejsou zaměřeny na iai. Jsou také párové jako Ohen Hakkyoku.

Poté následuje 12 kata Tonomo. Těchto 12 kata se dělí na 6 kenjutsu kata a 6 iai kata. Opět byly tato kata zamýšleny jako párové, ale mohou být předváděny i sólově. Dále následuje několik sestav, ale můžeme říci, že předešlé sestavy tvoří základní jádro ryu.